Powrót do służby

Jesteś zainteresowany powrotem do służby w Policji?

Postępowanie w tym trybie prowadzone jest wobec byłego funkcjonariusza, który w trakcie służby uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe oraz złożył wymagane dokumenty:

Przed upływem 5 lat od dnia wystąpienia ze służby - postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów:

  1. Złożenie wskazanych niżej dokumentów.
  2. Rozmowa kwalifikacyjna.
  3. Komisja lekarska.
  4. Postepowanie sprawdzające, które jest określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych ( dla osób, które nie posiadają Poświadczenia Bezpieczeństwa).

Po upływie 5 lat od dnia wystąpienia ze służby - postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów:

  1. Złożenie wskazanych niżej dokumentów.
  2. Test sprawności fizycznej.
  3. Rozmowa kwalifikacyjna.
  4. Komisja lekarska.
  5. Postepowanie sprawdzające, które jest określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych ( dla osób, które nie posiadają Poświadczenia Bezpieczeństwa).

Niezależnie od daty wystąpienia ze służby, jeżeli kandydat posiada stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji - postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów:

  1.  Złożenie wskazanych niżej dokumentów.
  2.  Rozmowa kwalifikacyjna.
  3.  Komisja lekarska.
  4. Postepowanie sprawdzające, które jest określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych ( dla osób, które nie posiadają Poświadczenia Bezpieczeństwa).

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby konterrorystycznej będą przystępowali do testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego w tym testu psychologicznego, ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji, z uwzględnieniem wymagań do służby kontrterrorystycznej.

Ponadto byli funkcjonariusze Policji:

  • będą mianowani na stałe, jeżeli przed zwolnieniem ze służby byli mianowani na stałe,
  • nie będą kierowani na szkolenie zawodowe podstawowe, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskali kwalifikacje zawodowe podstawowe,
  • posiadają pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji.

Wymagane dokumenty:

  • podanie o przyjęcie do służby
  • wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby (część A i B)
  • kopie w postaci papierowej dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały dokumentów do wglądu)
  • kopie w postaci papierowej świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub w służbie (oryginały dokumentów do wglądu)
  • kopia w postaci papierowej ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego (oryginał do wglądu)
  • kopia w postaci papierowej książeczki wojskowej albo innego dokumentu potwierdzającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową (do wglądu). Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145, t.j.) przyjęcie do służby w Policji może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy (wpis w książeczce wojskowej „przeniesiony do rezerwy”).

Kandydat składa również wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego w terminie i miejscu wyznaczonym w toku prowadzonej rekrutacji.

Służba kontraktowa dla byłych funkcjonariuszy

Postępowanie w tym trybie prowadzone jest wobec byłego funkcjonariusza na zasadach ogólnych (etapy postępowania zostały opisane powyżej).

Najważniejsze informacje na temat tej służby to:

  • mianowanie na okres służby kontraktowej nastąpi po zawarciu umowy, tj. kontraktu między kandydatem, a właściwym przełożonym
  • policjanci w służbie kontraktowej mianowani będą na stanowiskach służbowych w korpusie szeregowych Policji
  • kontrakt zawierany będzie na okres od 3 do 5 lat
  • zawarcie kontraktu z tą samą osobą może nastąpić najwyżej dwukrotnie
  • możliwość wystąpienia z wnioskiem o mianowanie na stałe 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty kontrakt
  • w przypadku przejęcia do służby kontraktowej emeryta policyjnego prawo do emerytury nie ulega zawieszeniu
  • okres służby kontraktowej nie będzie stanowił podstawy do ponownego ustalenia wymiaru emerytury policyjnej oraz jej wysokości poprzez doliczenie w wymiarze świadczenia okresów służby kontraktowej
  • byli funkcjonariusze Policji nie będą kierowani na szkolenie zawodowe podstawowe, jeżeli wcześniej uzyskali kwalifikacje zawodowe podstawowe. Uzyskane wcześniej kwalifikacje zawodowe odpowiednie do stopnia policyjnego będą uznawane

Powrót do służby w Policji

Jeżeli chcesz wrócić do służby w Policji wypełnij tą krótką ankietę, a skontaktujemy się z Tobą!

1. W którym roku odszedłeś/aś ze służby?
2. Z której grupy odszedłeś/aś?
3. W jakiej jednostce/komórce chciałbyś/abyś pracować?
4. Zostaw swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

9 + 3 =