Krok pierwszy to złożenie dokumentów niezbędnych do przyjęcia. Jest to możliwe w każdej z naszych jednostek rejonowych i powiatowych oraz w Wydziale Doboru KSP. W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego musisz legitymować się dowodem osobistym – brak tego dokumentu nie pozwoli Ci na dalszy udział w procedurze.
Test ten składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Pytania obejmują zakres funkcjonowania Policji. Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu - z mniejszą lub większą ilością punktów. Z drugiej strony staraj się przyłożyć do tego etapu, bowiem liczba punktów uzyskanych z testu wiedzy będzie miała wpływ na Twoje miejsce w ostatecznym rankingu.
Test sprawności fizycznej składa się z czterech prób sprawnościowych przeprowadzonych w jednym dniu w następującej kolejności:
1) rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg;
2) siady z leżenia na plecach w czasie 30 s;
3) bieg ze zmianą kierunku;
4) bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 s.
Minimalny czas przerwy przed przystąpieniem kandydata do kolejnej próby sprawnościowej wynosi 10 min. Nieprzystąpienie kandydata do co najmniej jednej z prób lub uzyskanie wyniku negatywnego z co najmniej jednej z prób jest jednoznaczne z uzyskaniem przez niego negatywnego wyniku testu sprawności fizycznej. Informacja ta odnotowywana jest przez członka zespołu przeprowadzającego test sprawności fizycznej w karcie oceny sprawności fizycznej. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z próby kandydat nie przystępuje do kolejnych prób.
Badania psychologiczne w tym test psychologiczny przeprowadzane są przez psychologów w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Badania te określą Twoje predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Badanie psychologiczne przeprowadza się, stosując następujące metody badawcze: test, kwestionariusz, wywiad, obserwację. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy.
Ten etap ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób. Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.
W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.